نویسنده
جمعیت 747,101  نفر
مساحت 72,907  کیلومترمربع
پایتخت شهر فدریکتون
 صنعت کاغذ سازی و صادرات محصولات چوبی


نیوبرانزویک یکی از چهار استان آتلانتیک است که در ساحل شرقی کانادا قرار گرفته است. جمعیتی که در این استان زندگی می کنند حدود 747,101  نفر و مساحت آن   72,907  کیلو متر مربع می باشد . بیش از نیمی از جمعیت این استان در شهر های اصلی زندگی می کنند از جمله شهر های مهم آن سنت جان (Saint John) که بزرگترین شهر ، فدریکتون (Fredericton) که مرکز استان ومونکتون (Moncton) می باشد.از لحاظ جغرافیایی نیوبرانزوئیک از شمال به کبک (Quebec) از شرق توسط اقیانوس اطلس (Atlantic) از جنوب به خلیج فاندی (Fundy) و از غرب به مرز آمریکا ( US state) منتهی میشود  و همینطور از جنوب شرقی به استان  نوا اسکوشیا (Nova Scotia)متصل است.

طبق قانون اساسی کانادا نیوبرانزوئیک یک استان با 2 زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی است که دوسوم جمعیت آن به زبان انگلیسی و یک سوم آن فرانسوی صحبت می کنند.در این استان زبان فرانسوی به عنوان زبان اصلی و رسمی شناخته می شود.

نیوبرانزوئیک یک مقصد ویژه برای مهاجرانی است که سبک زندگی ساده تر و بدون زرق و برق و درمیان زمین هایی پر از جنگل و دریاچه را می پسندند.هرساله صد ها نفر به این استان مهاجرت می کنند .یکی از برنامه های مهاجرتی که این استان در آن شرکت دارد برنامه PNP   می باشد.

اقتصاد

🔘 بیش از 83 درصد از مساحت  این استان پوشیده از جنگل است و بخش مهمی از اقتصاد این استان از  صنعت کاغذ سازی و  صادرات محصولات چوبی تشکیل می دهند بیشتر  زمین های کشاورزی این استان در بالای رودخانه سنت جان و در جنوب شرقی استان قرار گرفته  است.و همچنین کارهای دولتی و آموزشی نیز بخش دیگری از اقتصاد این استان را در بر میگیرند.از سال 1950 معادنی مانند روی ، سرب ، مس و پتاس از جایگاه خاصی برخوردار هستند. گردشگری به طور مستقیم  و غیر مستقیم حدود 9 درصد از نیروی کار این استان را به کار میگیرد .جاذبه های گردشگری مانند پارک Fundy National  و  پارک بین المللی Roosevelt Campobello  و صخره های  Hopewellهر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند.

در سال 2002 تولید نا خالص داخلی این استان به شرح زیر بوده است: خدمات دولتی و ادارات دولتی : 43 درصد
ساخت و ساز : 24 درصد
اجاره املاک :12 درصد
عمده فروش و خرده فروشی ها :11 درصد
کشاورزی ،جنگلداری ، شکار ،معدن ، استخراج نفت و گاز : 5 درصد
حمل و نقل : 5 درصد

مسکن

 🔘 یکی از استانهای کانادا که مسکن در آن قابل دسترس تر و ارزان تر از سایر استان هاست، استان نیوبرانزوئیک می باشد.

میانگین خرید مسکن در دو شهر سنت جان و فدریکتون حدود  160,000 $ -180,000 $  می باشد .در حالت کلی در آمد خانوار نسبت به هزینه های زندگی (به جزهزینه های مسکن که غالبا شخصی می باشد  )حدود 21-32 درصد نسبت به سایر استان ها کمتر می باشد .

بهداشت

🔘 خدمات بهداشتی و درمانی برای تمامی شهروندان کانادا رایگان می باشد . میتوان اینگونه بیان کرد که هزینه به طور مستقیم دریافت نمی شود  و از دریافت مالیات اخذ می شود . البته این قوانین در همه استانها متفاوت می باشد و اغلب خدمات غیر ضروری مانند عمل زیبایی یا مراقبت‌های خاص از دندان تحت پوشش این خدمات نمی‌باشد. در ضمن بیمه‌های خصوصی نیز در این استان موجود می‌باشد.