مدارس کانادا

زمان مطالعه: 10 دقیقه

در کانادا یک دولت فدرال وجود ندارد و مدارس در دو سیستم آموزشی متمرکز بصورت دولتی و خصوصی دایر می شوند.

مدارس دولتی که از سوی دولت تامین می شود، Public School نامیده می شوند. مدارس خصوصی در کانادا غالباً بصورت شبانه روزی فعالیت می کنند که شامل دبیرستان ها و مدارس ابتدایی می شود که Boarding schools نامیده می شوند. مدارس دولتی مسئولیت بخش های اداری آموزش و پرورش استانی را برعهده دارند و به طور عمده از مالیات های محلی و استانی برای تأمین هزینه ها استفاده می کنند و برخی نیز از طرف فدرال حمایت می شوند. سیاست های آموزشی (عمومی و خصوصی) بسته به استان ها متفاوت است.شرایط و استانداردهای استخدام معلم نیز در هر استان متفاوت است.

 • حداقل مدرک تحصیلی برای تدریس مقاطع ابتدایی کارشناسی و برای آموزش در مقاطع متوسطه، کارشناسی ارشد است. کادرآموزشی تمام وقت در سطح ابتدایی و متوسطه حدود 310،000 است و 40،000 نفر دیگر در دانشگاه ها و کالج ها مشغول به فعالیت هستند.

همچنین در مدارس کانادا والدین تشویق می شوند که در آموزش فرزندشان مشارکت کنند و دائما به دنبال همکاری داوطلبانه خانواده ها در امر آموزش و انجام امور فوق برنامه هستند.

انتخاب یک مدرسه خوب

برای اکثر والدین کانادایی، یکی از مهمترین معیارها در انتخاب محل زندگی، اعتبار و رتبه مدارس آن است. این رتبه براساس تعداد قبولی های دانش آموزان یک مدرسه در بهترین دانشگاه های کانادا سنجیده می شود. قیمت خانه ها در محدوده هایی که به مدارس برتر نزدیک تر هستند بعلت تقاضای بالا گران تر است.
در کانادا کودکان در سن شش سالگی شروع به تحصیل می کنند، درواقع، حداکثر 13 سال از مقطع ابتدایی تا دبیرستان را می گذرانند که از سن 5 تا 18 سالگی به مقاطع مهد کودک و کلاس های 1 تا 12 تقسیم می شود. بچه ها معمولا در سن 5 سالگی در مهد کودک با محیط آموزشی آشنا می شوند.
پایه های تحصیلی در سیستم آموزشی مدارس کانادا براساس سن به شرح ذیل می باشد:

 

 • * 2 تا 5 سالگی در پیش دبستانی یا مهد کودک
 • * 6 تا 11 سالگی در پایه تحصیلی ابتدایی اول تا ششم
 • * 12 تا 14 سالگی در پایه تحصیلی هفتم تا نهم
 • * 15 تا 18 سالگی در پایه تحصیلی دهم تا دوازدهم


معمولا یک دانش آموز در طول شش سال اول تحصیل (ابتدایی) یک معلم برای همه پایه های تحصیلی و در مقاطع راهنمایی و دبیرستان برای هر درس یک معلم متفاوت دارد.
مدارک لازم برای ثبت نام. یک دانش آموز در مدرسه معمولا شامل سند یا قولنامه محل اقامت، گذرنامه، گواهی تولد و جزئیات سابقه پزشکی فرزندتان می باشد. همچنین لازم است مدارک تحصیلی سال های قبل را ارائه کنید. بسیاری از مدارس، خدماتی مانند سرویس حمل و نقل ارائه می دهند.

سال تحصیلی در کانادا

سال تحصیلی در کانادا معمولا از هفته اول سپتامبر تا پایان ماه ژوئن (به مدت ده ماه) اجرا می شود و به دو ترم تقسیم می شود.
ساعت شروع مدرسه در مقاطع ابتدایی معمولا از 8:30 صبح تا 3 عصر است و یک ساعت برای ناهار برنامه ریزی شده است. در دبیرستان نیز ساعات معمولا از ساعت 8:30 تا 14:30 است. فعالیت های فوق برنامه و ورزش پس از ساعت مدرسه برنامه ریزی شده است. روزهای هفته در مدارس از دوشنبه تا جمعه می باشد و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل محسوب می شود.

 • در اکثر استان ها، کودکان قبل از ورود به مدرسه باید نسبت به تعدادی از بیماری ها شامل فلج اطفال، DTP (کزاز) و MMR (سرخک و اوریون) واکسینه شوند.

اکثر مدارس دارای پرستاران تمام وقت یا نیمه وقت و یا کارکنان آموزش دیده در زمینه ی کمک های اولیه هستند.

چکاپ دندانپزشکی در مدارس انجام نمی شود، اما بسیاری از مدارس در هفته بهداشت، دندان ها را معاینه می کنند. آموزش بهداشت در مدارس ابتدایی و متوسطه، شامل آموزش های جنسی و خطرات مواد مخدر بطور گسترده ارائه می شود.

امکان همراهی والدین:

والدین دانش آموزان از مقطع ابتدایی تا مقطع دیپلم می توانند با دریافت ویزای توریستی (Multiple) فرزندان خود را همراهی نمایند و به کانادا سفر کنند. با در اختیارداشتن ویزای توریستی، والدین می توانند در هر ورود به خاک کانادا، ۶ ماه در کنار فرزندان خود باشند. به عبارت دیگر ویزای توریستی مالتی پل ۵ ساله، به مدت ۵ سال به فرد اجازه رفت و آمد به خاک کانادا را می دهد ولی در هر ورود، فقط تا ۶ ماه میتواند در خاک کانادا باشد.

همچنین والدینی که با ویزای توریستی فرزندان خود را همراهی می کنند اجازه کار در کانادا را ندارند. البته اجازه تحصیل در دوره های کوتاه مدت (کمتر از ۶ ماه) را دارا می باشند.

تبدیل ویزای توریستی والدین به ویزای تحصیلی :

والدین دانش آموزان در صورت داشتن شرایط تحصیلی، میتوانند ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تبدیل نمایند. در اینصورت از مزایای زیر برخوردار خواهند شد:

 • * تحصیل رایگان برای فرزندان تا مقطع دبیرستان
 • * اجازه کار موقت (۲۰ ساعت در هفته)
 • * اجازه همراهی همسر
 • * اخذ مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی
 • * اخذ اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی
تسهیل درخواست ویزای ویزیتوری اعضای خانواده

پیش دبستانی (Pre-school Education)

ورود به پیش دبستانی در سن 5 سالگی اجباری می شود و حضور در مدرسه برای کودکان زیر پنج سال در کانادا اجباری نیست. با این حال، مهد کودک بخشی از سیستم آموزشی کانادا است و در ماه سپتامبر شروع می شود

انواع مدارس پیش دبستانی در کانادا:

شامل مدارس همکاری غیر انتفاعی، مدارس وابسته به کلیسا، مدارس دولتی و مدارس خصوصی و مدارس Montessori می شود.

مدارس همکاری غیرانتفاعی اغلب دارای کمترین هزینه هستند زیرا والدین به طور داوطلبانه به عنوان دستیار در کنار معلمان حرفه ای کار می کنند. مدارس وابسته به کلیسا معمولا به مراکز مذهبی مربوط می شوند و ممکن است شامل تعلیمات مذهبی باشند. مدارس خصوصی گرانتر از سایر مدارس هستند.

تعدادی از مدارس خصوصی در کانادا از روش آموزش Montessori استفاده می کنند که در اوایل دهه 1900 توسط دکتر ماریا مونتسوری توسعه یافت. مدارس مونتسوری بیشتر بر این اعتقاد استوارند که هر کودک یک فرد با نیازها، منافع و الگوهای رشد است. بعضی از مدارس مونتسوری در سطوح “پیش دبستانی” (برای کودکان دو و نیم تا شش ساله) و “ابتدایی” (سنین 6 تا 12 سال) نیز هستند.

دبستان (Elementary School)

اولین سال تحصیلی اجباری در کانادا، مقطع ابتدایی است. مدارس ابتدایی معمولا مختلط هستند و تا سن 11 سالگی (پایه تحصیلی اول تا ششم) و در برخی نواحی، دانش آموزان ابتدائی تا سن 13 سالگی (قبل از کلاس هشتم) در دبستان ادامه تحصیل داده و سپس به دبیرستان می روند.
برنامه درسی دبستان ها با توجه به اهداف سازمان ها و جوامع درایالت های مختلف، متفاوت است.

ارتقاء تحصیلی براساس نمره ارزیابی می شود و یک کودک که عملکرد آن ضعیف است ممکن است یک سال تحصیلی را مجدد بگذراند، در حالی که یک کودک با استعداد ممکن است یک سال تحصیلی را بصورت جهشی طی کند.

مدارس ابتدایی روی مهارت های اساسی خواندن، نوشتن و ریاضیات، و همچنین تاریخ، جغرافیا، صنایع دستی، موسیقی، علم، هنر و تربیت بدنی (فیزیکی یا ورزشگاه) متمرکز هستند.

زبانهای فرانسوی و غیر از انگلیسی، که فقط در دبیرستان ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، در حال حاضر در تعداد محدودی از مدارس ابتدایی در برخی مناطق به کار برده می شود.

متوسطه(Secondary School)

آموزش متوسطه در کانادا برای سنین 12 تا 18 ساله (کلاسهای هفتم تا دوازدهم) است.

در کبک، دانش آموزان تا پایه یازدهم به دبیرستان می روند و سپس دو یا سه سال دیگر به یک کالج عمومی و حرفه ای (college CEGEP) جهت کسب مهارت های بازار کار وارد می شوند. مدارس متوسطه نیز مختلط هستند.

فعالیت های ورزشی در مدارس کانادا بسیار محبوب هستند. بعضاً حضور “در تیم مدرسه” برای بسیاری از دانش آموزان مهم تر از دانش آموز ممتاز بودن در کلاس های درسی است.

آموزش های مقطع متوسطه به طور کلی شامل انگلیسی (فرانسوی)، ریاضی، علوم تجربی، بهداشت، ورزش (آموزش فیزیکی) و مطالعات اجتماعی یا علوم اجتماعی (که ممکن است شامل تاریخ دولت کانادا، جغرافیا، تاریخ جهان و مشکلات اجتماعی) باشد. دانشجویان علاوه بر این دروس که اجباری می باشند، مهارت های موردعلاقه خود را جهت کسب آموزش های حرفه ای برمی گزینند.


در پایه نهم، دانش آموزان توسط مشاور تحصیلی در مدرسه راهنمایی هایی را برطبق علایق و روحیات خود جهت ورود به بازار کار دریافت می کنند.

 • دانش آموزان برای رفتن به دانشگاه روی دروس علوم تجربی(زیست شناسی، شیمی، فیزیک)، ریاضیات (جبر، هندسه، مثلثات و حسابداری)، ادبیات پیشرفته انگلیسی یا فرانسه، علوم اجتماعی و یا زبان های خارجی برنامه ریزی و تمرکز می کنند.

چنانچه نمرات درسی دانش آموزی کاهش پیدا کند، حضور او در ورزش های تیمی تا زمانی که نمرات خود را بهبود دهد، ممنوع می شود.
علاوه بر ورزش، فعالیت های فوق برنامه زیادی ازجمله نقاشی، موسیقی، ظبیعت گردی، روزنامه نگاری، عکاسی و … نیز در برنامه های مدارس گنجانده می شود.

سیستم نمره دهی در طول 13 سال تحصیل به صورت زیر ارزیابی می گردد:

 • * درجه A: عالی – 90 تا 100
 • * درجه ب: خوب – 80 تا 89
 • * درجه C: متوسط – 70 تا 79
 • * درجه D: ضعیف – 60 تا 69
 • * درجه F : مردود (Fail) – زیر 60
وکلا و مشاوران رسمی مهاجرتی ” گروه کانادا از ایران”  به شما کمک میکنند بدون خطا فرآیند پذیرش و مهاجرت خود را طی کنید.
در شبکه های اجتمائی به مابپیوندید
    
5/5
0

نویسنده این مطلب: Main Admin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا